Medicīniskie mediji, Raksti no

3 biežāk pieļautās kļūdas, lietojot uztura bagātinātājus

Pārtikas piedevas ir bijušas ar mums jau sen – varētu teikt, tūkstošgades. Bet 21. 21. gadsimta tehnoloģiskā attīstība ir devusi mums iespēju laist tirgū vairāk uztura bagātinātāju nekā jebkad agrāk un izgudrot jaunas to formas un lietošanas veidus. Pārtikas piedevu pasaule ir kļuvusi milzīga, un tajā ir daudz pretrunīgu viedokļu un paradumu. Lai veiksmīgi pārvarētu daudzās iespējas un riskus, ir labi zināt, kā atpazīt un izvairīties no biežāk pieļautajām kļūdām, kas saistītas ar uztura bagātinātājiem.

uztura bagātinātāji ar pārtiku

Biežāk pieļautā kļūda Nr. 1

Papildinājumi, kas tiek lietoti vienlaikus ar trekniem ēdieniem

Tauki neļauj uzturvielām brīvi pārvietoties organismā un labi uzsūkties. Daudzi cilvēki neapzinās, ka tam būtu jāpievērš uzmanība, tāpēc nezina, kā pareizi izvēlēties laiku, kad lietot uztura bagātinātājus, proti, ne tuvu līdztekus treknai vai pārāk olbaltumvielām bagātai pārtikai.

Taukainu ēdienu lietošana uzturvielām traucē cirkulēt asinīs un iekļūt šūnās. Arī šajā gadījumā glikozei ir būtiska nozīme barības vielu transportēšanā. Pēc Entonija Viljama (grāmatu sērijas “Medicine Media” autora) teiktā, bez glikozes šūnā nekas nevar ieplūst un izplūst no tās.

Tāpēc ir labi lietot uztura bagātinātājus ar glikozi, piemēram, banānu vai medu (dažiem produktiem, piemēram, Vimergy uztura bagātinātājiem, tādēļ jau ir pievienots glicerīns). Pat kartupeļos ir pietiekami daudz piemērotas glikozes. Taukaini pārtikas produkti, tostarp rieksti, kokosrieksti, augu izcelsmes piens u. c., ir jālieto atsevišķi no uztura bagātinātājiem. Arī uztura bagātinātāji uzsūcas kopā ar taukiem, taču šis process tiek traucēts, un uztura bagātinātāja sniegtais labums noteikti netiek maksimāli palielināts.

Ieteikums: lietojiet uztura bagātinātājus no rīta pirms ēšanas ar taukus saturošiem ēdieniem. (Ja dzerat sidra sulu, 30 minūtes pēc sidra sulas dzeršanas). Vēl viena laba iespēja ir lietot uztura bagātinātājus vakarā pirms gulētiešanas, vislabāk 1-2 stundas pēc pēdējās treknās ēdienreizes.

Daži uztura bagātinātāji, piemēram, EPA/DHA (vegānu omega-3) un D-3 vitamīns, arī satur taukus un šķīst taukos. Tātad tie ir izņēmumi. Tomēr lielākā daļa uztura bagātinātāju vislabāk darbojas, ja nav traucējošu faktoru tauku veidā un ja asinīs ir daudz fruktozes.

uztura bagātinātāju sastāvs

Biežāk pieļautā kļūda Nr. 2

Nav iespējams izsekot mikroelementu formu uztura bagātinātājā.

Daudz neskaidrību ir arī par uzturvielu formu. Ir daudz neskaidras un pretrunīgas informācijas, un, ja kāds iesaka sākt lietot B-12 vitamīnu, ir pamatoti jautāt: kuru? Kura zīmola? Kurš no tūkstošiem dažādu variantu ir visefektīvākais, tīrākais un kvalitatīvākais?

Kuru B-12 vitamīnu man vajadzētu lietot?

B-12 līmeņa noteikšana ir diezgan izplatīta lieta, ko veic, veicot asins analīzes. Ja tā ir zema, ieteicams sākt lietot vairāk. Parasti ieteicams vienkārši izvēlēties kādu no aptiekā nopērkamajiem produktiem, nepievēršot lielu uzmanību tā formai un kvalitātei, ja vien uz iepakojuma ir uzraksts B-12 un tas satur pareizo B-12 vitamīna daudzumu.

Bet, ja vēlaties rīkoties pamatotāk, ziniet, ka vislabāk uzsūcas B-12 forma ir metilkobalamīna un adenozilkobalamīna maisījums.

Tāpēc nākamreiz, kad iegādājaties kādu uztura bagātinātāju, izlasiet iepakojumu vai lietošanas pamācību, lai uzzinātu, kāda uzturvielas forma tiek izmantota. Lūk, vēl daži piemēri, kas liecina par to, ka šīs formas ir veiksmīgas un darbojas:

  • B-12 – metil- un adenozilkobalamīna maisījums.
  • cinkam – šķidrais cinka sulfāts
  • Magnijam – magnija glicināts. Piemēroti ir arī magnija malāts un daži magnija taurāti, bet magnija citrāts atkal nav ieteicams.
  • Folijskābe/folāts/B9 – vislabāk uzsūcas metilfolāts jeb 5-MTHF. Folijskābe ir sintētiska folātu forma, ko organisms nevar izmantot, kamēr tā aknās nav pārveidota metilfolātā.

Padoms: Nākamreiz, kad iegādājaties uztura bagātinātāju, izlasiet informāciju par produktu un pārliecinieties, ka tajā esošais mikroelements ir viegli sagremojamā formā. Ja nezināt, kura zāļu forma jums ir vispiemērotākā, iesakām konsultēties ar ārstu vai meklēt informāciju medicīnisko mediju grāmatās.

alkoholu saturoši uztura bagātinātāji

Biežāk pieļautā kļūda Nr. 3

Alkoholu saturošas tinktūras tiek lietotas

Alkoholiskajām tinktūrām vēsturiski ir bijusi liela nozīme. Pirms vairākiem simtiem gadu, kad nebija pieejamas modernās tehnoloģijas, šis bija viens no nedaudzajiem veidiem, kā pagatavot labas kvalitātes tinktūras.

Ar visu cieņu pret tautas medicīnu un senču gudrību – viņi to darīja un darīja atbilstoši savam laikam. Taču tas, ka tas tika darīts, ne vienmēr nozīmē, ka tas mums deva maksimālu labumu. Tolaik tas šķita solis uz izdzīvošanu. Vēl nebija atrasta sasaldēšanas tehnoloģija un citas mūsdienīgas tīras ražošanas metodes.

Šodien mēs jau zinām alkohola ietekmi uz organismu. Pirmais iemesls, kāpēc mēs iesakām izvairīties no alkohola lietošanas tinktūrās un uztura bagātinātājos, ir tas, ka alkohols – pat nelielā daudzumā – ļoti kaitē aknu veselībai. Alkohols padara mūsu aknas lēnas un bojā aknu šūnas, samazinot aknu spēju sintezēt vitamīnus un minerālvielas. Tiek traucētas visas vairāk nekā 2000 ķīmisko funkciju, ko veic aknas.

Vēl jāzina, ka alkohols neitralizē uztura bagātinātāja iedarbību. Tātad, ja lietojat tinktūru uz alkohola bāzes, tajā esošais uztura bagātinātājs neietekmēs jūsu organismu. Uzturvielu vietā aknas vienkārši saņem vieglu saindēšanos ar alkoholu.

Un pēdējais iemesls ir tas, ka kukurūzas spirtu bieži izmanto pārtikas un farmācijas rūpniecībā – ļoti iespējams, ka šī kukurūza ir ĢMO vai ar ĢMO piesārņota kukurūza(starp citu – tas pats attiecas uz citronskābi, ko ražo no ĢMO kukurūzas).

Ieteikums: ja meklējat līdzekļus, rūpīgi aplūkojiet produkta etiķeti. Meklējiet uztura bagātinātājus bez alkohola. Pārliecinieties, ka produkts nesatur spirtu, kas bieži vien tiek saukts par etanolu.

Neuzmanīgi ražoti uztura bagātinātāji rada sliktu slavu visai uztura bagātinātāju pasaulei.

Pieņemsim, ka jūs iegādājaties uztura bagātinātāju pēc drauga ieteikuma. Piemēram, kāds draugs ir ieteicis lietot cinku, kas, domājams, palīdz organismam cīnīties ar vīrusiem. Bet jums vairs nav papildu informācijas par to, kādu cinku lietot, – jūs stāvat pie uztura bagātinātāju letes veikalā vai aptiekā un domājat, kuru no tiem izvēlēties. Jūs nevarat saprast, kādu cinka formu izvēlēties, tāpēc galu galā izvēlaties cinka kapsulas, nepievēršot uzmanību tam, vai tās satur spirtu, citronskābi vai citas nevajadzīgas ķīmiskas piedevas.

Sliktākais scenārijs ir tāds, ka, lietojot uztura bagātinātāju, jums rodas daži traucējumi – caureja vai slikta pašsajūta. Labākajā gadījumā jūs vienkārši nejūtat nekādu pozitīvu vai negatīvu ietekmi uz veselību.

Jebkurā gadījumā jūs neesat atradis risinājumu savai problēmai un secināt, ka uztura bagātinātāji ir bezjēdzīgi, nedarbojas un ir tikai naudas izšķiešana.Diemžēl šādas situācijas atkārtojas pārāk bieži un liek cilvēkiem pastāvīgi skeptiski izturēties pret uztura bagātinātājiem. Tas ir žēl, jo kvalitatīviem, tīriem uztura bagātinātājiem var būt neticami labvēlīga ietekme uz jūsu organismu!

Cerams, ka nākamreiz, kad meklēsiet vai lietosiet kādu uztura bagātinātāju, būsiet nedaudz labāk informēts par iespējamām lamatām, kas neļauj jums no tā gūt maksimālu labumu. Pilnīgi iespējams, ka šīs vājās vietas jums jau ir zināmas – tādā gadījumā atkārtošana ir gudrības māte.

Avoti:

Medicīnas mediji Entonija Viljama grāmatas un tīmekļa vietne www.medicalmedium.com

Šajā rakstā sniegtā informācija ir paredzēta tikai informatīviem nolūkiem; tā nav medicīniska konsultācija, diagnoze vai ārstēšana. Ja rodas veselības problēmas, jākonsultējas ar ārstu vai veselības aprūpes speciālistu. Ja vēlaties lietot alternatīvas vai jaunas zāles, lai uzlabotu savu veselību, lūdzu, pārrunājiet šo informāciju ar savu ārstu. Atnesiet viņai grāmatu un pārrunājiet, vai un kā ārstniecisko pārtiku un uztura bagātinātājus varētu izmantot viņas atveseļošanās procesā.

Leave a Reply