Medicīniskie mediji, Raksti no

Visa patiesība par glutēnu: kas tas ir un kāpēc vajadzētu samazināt vai pat izvairīties no tā uzturā?

Veselības aprindās arvien aktuālāks kļūst jautājums par lipekli, un arī lielveikalu plauktos arvien biežāk parādās produkti ar marķējumu “bez lipekļa”. Glutēns slēpjas dažādos ceptos un gatavos pārtikas produktos, mērcēs, saldumos, un dažos gadījumos to var atrast pat zālēs un uztura bagātinātājos. Bieži vien ap to ir daudz neskaidrību un jautājumu. Kas tad vispār ir glutēns un kāpēc tik daudzi cilvēki no tā izvairās, izgudrojot bezglutēna aizstājējus saviem iecienītākajiem ēdieniem? Vai no glutēna vajadzētu izvairīties tikai tad, ja ir nepanesamība, vai arī labāk izvairīties no tā pat tad, ja tam nav acīmredzama iemesla? Sāksim no paša sākuma, un mēs nonāksim līdz sīkumiem, pamatojoties uz medicīnisko mediju jeb Entonija Viljama sniegto informāciju.

Kas ir glutēns?

Glutēns ir lipīga olbaltumviela, kas atrodama daudzos graudaugos. Lipeklis ir atrodams kviešos, rudzos, miežos, speltas grūbās un dažos gadījumos arī auzās. Sākotnējā formā auzas nesatur lipekli, taču krusteniskā piesārņojumā ar lipekli saturošiem graudaugiem (audzēšanas vidē vai pārstrādes laikā) auzās var rasties arī lipekļa atliekas. Tāpēc, pērkot auzas, vienmēr meklējiet uz etiķetes norādi “bez lipekļa”, lai pārliecinātos, ka produkts patiešām nesatur lipekli. Kvieši ir graudaugi ar visaugstāko lipekļa saturu, tāpēc no tiem top vispūkainākie un plānākie pīrāgi, jo lipeklis palīdz mīklai turēties kopā un piešķir tai pūkainu tekstūru.

Kāda ir glutēna negatīvā puse? Kāpēc izvairīties no glutēna?

Tiek uzskatīts, ka lipeklis organismā izraisa iekaisumu, kas izraisa dažādas zarnu iekaisuma slimības, piemēram, Krona slimību, celiakiju un kolītu, kā arī citas hroniskas slimības. Patiesībā par šīm slimībām un iekaisumiem nav atbildīgs tikai lipeklis, bet gan dažādi patogēni – vīrusi un baktērijas, kas, ja uzturā ir lipeklis, var iedarboties uz organismu, izraisot iekaisumu un citus hronisku slimību simptomus, kā arī novājinot mūsu organismu. Tātad – lipeklis pats par sevi iekaisumu neizraisa, taču tas ir barība vīrusiem, kas patiesībā ir hronisku iekaisuma slimību pamatcēlonis.

Medicīnas žurnālists Entonijs Viljamss (Anthony William) norāda, ka par celiakiju ir arī daudz dezinformācijas. Proti, celiakija nav iedzimta autoimūna slimība, bet gan iekaisuma slimība, ko izraisa specifiski patogēni, kas atkal ligzdo organismā un barojas ar glutēnu, izraisot iekaisuma procesu zarnās. Patogēnu barošana ar lipekli izraisa negatīvas reakcijas organismā, taču lipeklis vien nav atbildīgs par to. Cilvēki, kuru organismā nav patogēnu vai to ir ļoti maz, nesajūt negatīvu reakciju, kad ēd glutēnu.

Tas pats attiecas arī uz daudzām citām slimībām, jo lielāko daļu hronisku slimību izraisa dažādi patogēni un vīrusi. Ja tie tiek pastāvīgi baroti ar glutēnu, tie iegūst impulsu rīkoties, un viņu veselība pasliktinās. Glutēnu var lietot, neizraisot iekaisumu, tikai tad, ja organismā nav patogēnu, kas reaģē uz glutēnu. Tomēr, ja jums ir veselības problēmas – pastāvīgs nogurums, pinnes, sāpes locītavās, vairogdziedzera problēmas, saaukstēšanās vai citi simptomi -, ir lietderīgi izvairīties no glutēna un meklēt veidus, kā to aizstāt.

Maize bez lipekļa

Ar ko aizstāt glutēnu?

Labā lieta ir tā, ka, atsakoties no glutēna, jums patiesībā nav no nekā jāatsakās, jo jūs joprojām varat baudīt visas labās un labākās lietas veselīgā veidā! Bezglutēna graudaugi ir kvinoja, bezglutēna auzas, prosa, griķi un rīsi. Cepšanā izmanto arī mandeļu miltus, kokosriekstu miltus, manioku miltus, auzu miltus bez lipekļa, aunazirņu miltus, brūno rīsu miltus un tapiokas cieti. Vienkārši jāļauj vaļu savai iztēlei un jābūt pietiekami drosmīgam, lai eksperimentētu. Izmēģiniet, piemēram. ciabatta bez lipekļa vai garšīgo gnocchi ar kartupeļu un aunazirņu miltiem.

Bezglutēna sauso produktu izvēle jūs gaida arī mūsu mūsu e-veikalā . Piedāvājumā atradīsiet:

Uzziniet vairāk par produktu klāstu ŠEIT un sāciet testēšanu!

Izmantotie avoti:

Šajā rakstā sniegtā informācija ir paredzēta tikai informatīviem nolūkiem; tā nav medicīniska konsultācija, diagnoze vai ārstēšana. Ja rodas veselības problēmas, jākonsultējas ar ārstu vai veselības aprūpes speciālistu. Ja vēlaties lietot alternatīvas vai jaunas zāles, lai uzlabotu savu veselību, lūdzu, pārrunājiet šo informāciju ar savu ārstu. Atnesiet viņai grāmatu un pārrunājiet, vai un kā ārstniecisko pārtiku un uztura bagātinātājus varētu izmantot viņas atveseļošanās procesā.

Leave a Reply